odkurzacz centralny

Odkurzacze centralne – nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych odkurzaczy

Każdy marzy o tym, by mieć czysty i zdrowy dom. Jednak sprzątanie, szczególnie dużych powierzchni, może być bardzo męczące i czasochłonne. Zbieranie kurzu i innych zanieczyszczeń odkurzaczem tradycyjnym, może nie być też do końca skuteczne. Rozwiązaniem może stać się tutaj użycie odkurzacza centralnego.

Czym charakteryzuje się odkurzacz centralny?

Jest to instalacja, która składa się z: tzw. jednostki centralnej, rur ssących (ukrytych w ścianach) i gniazd ssących. Jednostka znajduje się na stałe w jednym miejscu (w piwnicy, garażu, itd,), a na czas sprzątania rurę ssącą (zakończoną końcówką czyszczącą), wpina się do któregoś z gniazd. Urządzenie zaś włącza się automatycznie po wpięciu rury i analogicznie – po zakończeniu sprzątania rurę wypina się z gniazda i wtedy odkurzacz centralny samoczynnie się wyłącza. Czasami urządzenie można włączać pilotem albo przy pomocy przycisku na rączce odkurzacza. W jednostce centralnej znajduje się silnik oraz zbiornik na zbierane zanieczyszczenia, a jej obsługa ogranicza się wyłącznie do opróżniania z kurzu (mniej więcej cztery razy do roku) i do okresowej wymiany filtrów.

kobieta z odkurzaczem

Zalety odkurzaczy centralnych

Jedną z najważniejszych cech tego rodzaju sprzętów jest to, że są one zdrowsze od tradycyjnego odkurzacza, ponieważ w czasie ich używania nic się nie kurzy, zanieczyszczeń nie przenosi się z miejsca na miejsce, a „brudne” powietrze wypuszczane jest poza dom. Wszystko to sprzyja np. alergikom, którzy nie muszą mierzyć się z obecnością pyłków i roztoczy. Kolejną zaletą jest to, że odkurzacze centralne są wygodne w użytkowaniu, gdyż nie trzeba nosić ze sobą ciężkiego urządzenia – jedynie lekki wąż. Kiedy jest on odpowiednio długi, to podłączony do jednego gniazda może wystarczyć na odkurzenie nawet kilku pomieszczeń. Co więcej, przy pomocy lekkiej rury wygodnie odkurzać można: schody, sufit i karnisze. Dużą zaletą tego odkurzacza jest cicha praca, jednostka centralna znajduje się w oddalonym pomieszczeniu, dlatego w czasie odkurzania można rozmawiać, oglądać TV. Nie będzie on przeszkadzał nawet śpiącym dzieciom. Warto także dodać, że siła ssąca odkurzacza jest bardzo wysoka i nie zmniejsza się nawet przy zapełnionym pojemniku na zanieczyszczenia.

Dziękujemy ekspertom z firmy remontowej WOKO za pomoc w napisaniu tego artykułu.