fryzjer

Własny salon fryzjerski – czy warto?

Zawód fryzjera jest obecnie bardzo popularny i potrzebny. Mnóstwo osób korzysta z takich usług, dlatego też powstaje coraz więcej salonów fryzjerskich. Klienci, a zwłaszcza klientki, wybierają doświadczonych i sprawdzonych fryzjerów. I nic dziwnego, bo kto narażałby stan swoich włosów na zniszczenie przez dyletanta.

Jak zostać fryzjerką?

Oczywiście trzeba zacząć od ukończenia szkoły, która kształci w tym zawodzie. Dzisiaj szkoła dla fryzjerów to może być liceum fryzjerskie, technikum lub szkoła policealna. Ukończenie jednej z nich umożliwia pracę w zawodzie. W szkole uczniowie odbywają szkolenia fryzjerskie od podstaw. Uczą się wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych, strzyżenia włosów, stylizacji fryzur czy wykonywania koloryzacji włosów. Aby uzyskać odpowiednie kwalifikacje muszą zdać egzaminy.
W tym miejscu warto dodać, że zarówno dla osób początkujących w zawodzie, jak i zaawansowanych, organizuje się różne kursy fryzjerskie, np. kurs stylizacji fryzur, koloryzacji włosów, strzyżenia i wiele innych.

Czy warto założyć własny zakład fryzjerski?

Na pewno warto. Dlatego posiadająca kilkuletnie doświadczenie fryzjerka powinna pokusić się o założenie własnego salonu. Klientów u fryzjera nigdy nie brakuje, większość kobiet bowiem bardzo często korzysta z zabiegów – co najmniej raz w miesiącu. W dodatku panie najczęściej wybierają swojego ulubionego stylistę i to jego właśnie odwiedzają. Miesięczne zarobki fryzjera także są niemałe, zwłaszcza gdy pracuje on w popularnym zakładzie fryzjerskim. Oczywiście na zaufanie klientek trzeba sobie zasłużyć, najlepiej pracowitością, solidnością i profesjonalizmem. Osoba z takim podejściem spokojnie może inwestować w swój salon.

Jak otworzyć swój salon?

Założenie własnego zakładu fryzjerskiego nie wymaga wielu zabiegów. Konieczne jest tylko zarejestrowanie działalności gospodarczej oraz znalezienie odpowiedniego lokalu, który jednak musi spełniać wymagane warunki sanitarne.
Wcześniej warto przyjrzeć się okolicy i sprawdzić już działające tam zakłady fryzjerskie, przyjrzeć się ich ofertom i cenom. Dopiero po dobrym rozeznaniu przyjdzie kolej na rozkręcenie biznesu.

salon fryzjerski
Kolejnym krokiem po ustaleniu lokalizacji lokalu jest otrzymanie pozwolenia z Sanepidu. I dopiero po dokonaniu odbioru lokalu przez tę instytucję można rozpocząć świadczenie usług fryzjerskich.
Aby zarejestrować działalność gospodarczą trzeba złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. A w ciągu siedmiu dni od daty rozpoczęcia działalności należy złożyć w ZUS zgłoszenie do opłacania składek społecznych i zdrowotnych.