przeznaczenie i jego rola w życiu człowieka

Przeznaczenie i jego rola w życiu człowieka

Od zawsze ludzi interesowała ich przyszłość. W każdej społeczności bardzo wysoko w hierarchii funkcjonował ktoś w rodzaju szamana, kapłana lub jasnowidza. Osoba ta zwykle cieszyła się bardzo dużym poważaniem, powszechnym szacunkiem i estymą. To do niej członkowie społeczności wybierali się, aby rozmawiać o przeznaczeniu czy losie człowieka. To z tą osobą konsultowali niejednokrotnie ważne życiowe decyzje, wybory, omawiali swoje wątpliwości w różnych sprawach.

Przewodnik duchowy

Taki przewodnik duchowy wielu osobom potrzebny jest i dzisiaj, choć jego rola we współczesnych czasach jest mniej magiczna, w mniejszym stopniu owiana tajemnicą, bardziej profesjonalna. Ludzie lubią radzić się zaufanych osób, pytać ich o zdanie, szczególnie w przypadku bardzo poważnych decyzji. Niestety, często zamiast zaufać własnej intuicji i oprzeć się na swoim przeczuciu, zwracamy się do innych po podpowiedź. Sama intuicja zaś jest uważana za coś wydumanego, nieistniejącego. Zwykle sceptycy radzą, aby kierować się zdrowym rozsądkiem, intuicję zaś schować między bajki. We współczesnej psychologii intuicja nie jest jednak wcale wyśmiewana czy potępiana, a wręcz odwrotnie. Podkreśla się, że człowiek o otaczającym świecie wie znacznie więcej niż sam jest tego świadomy. Codziennie rejestruje bowiem tak wiele informacji, mnóstwo bodźców dociera do jego zmysłów, nie jest zatem w stanie na wszystko zwrócić uwagi, przeanalizować, przemyśleć. Znaczna ich część jest poza świadomym odbiorem, co nie oznacza, że nie ma wpływu na decyzje i działania, które podejmują ludzie. To właśnie owe przeczucia, które człowiek miewa w pewnych sytuacjach, które sprawiają, że pewne decyzje choć wydają się być absurdalne, po czasie okazują się dobrym wyborem.

Los człowieka

Obok intuicji, niemało emocji wzbudza również zagadnienie przeznaczenia. Czym jest przeznaczenie w życiu człowieka i w jaki sposób determinuje nasz los? Ludzie chcieliby z jednej strony poznać swoją przyszłość, z drugiej zaś chcą realnego wpływu na swoje życie poprzez podejmowane decyzje, wybory. Dla wielu osób sprawdzanie horoskopów to wręcz cotygodniowy, a bywa że i codzienny rytuał. Szukają tam odpowiedzi na nurtujące kwestie, wyjaśniają horoskopami swoje życie. Gdyby to wszystko było rzeczywiście tak proste, że los jest zapisany w gwiazdach, a ktoś o szczególnych umiejętnościach potrafi go przeczytać, a następnie opowiedzieć… Potrzeba sprawowania kontroli jest tak silną potrzebą, że wiele osób nad uznanie że to od ich codziennych, drobnych decyzji zależy ich przyszłe życie i szczęście, wolą sądzić że wszystko z góry już jest przesądzone. I jeśli mają być szczęśliwi to będą. A jeśli nie, to i tak nic tego nie zmieni. Intuicja, przeznaczenie. Pozornie zagadnienia z jednej beczki, jednak wiara w intuicję jest czym zupełnie innym niż wiara w przeznaczenie.